Ratujemy dolnośląskie jeździectwo

Ostatnie półtora miesiąca to szereg działań podjętych przez wojewódzkich koordynatorów w ramach Ogólnopolskiego Zespołu Wsparcia Branży Jeździeckiej. Zespół to inicjatywa oddolna łącząca ludzi związanych z jeździectwem, która w połączeniu sił oraz wiedzy i doświadczenia przyniosła wielkie rezultaty.

Z ramienia DZJ koordynatorem Województwa Dolnośląskiego jest Małgorzata Brodziak, a członkowie Zarządu: Izabela Bek-Kaczkowska oraz Ewa Formicka wspierają jej działania. Początkowo przeorganizowaliśmy budżet DZJ ze sportowego na taki, który pozwoli przetrwać koniom Kadry Wojewódzkiej. Między czasie sztab ludzi – rzesza ekspertów branżowych, którzy dziesiątki godzin poświęcili na analizy, rozmowy, działania opracowali dokumentację. Dzięki ich zaangażowaniu powstaje jedyny w Polsce raport, podparty ekspertyzą epidemiologiczną o stanie jeździectwa i wpływie covid-19 na naszą sytuację.

Zobacz Raport: Wpływ pandemii na funkcjonowanie ośrodków jeździeckich. KLIK

Pierwsza próba dotarcia do Ministerstw oraz wpłynięcia na polepszenie naszej sytuacji przez zmianę rozporządzenia z 20 kwietnia okazała się nieudana, ale została zauważona. Oprócz dokumentacji Zespół zajmował się doraźną pomocą dla koni. Powstał program pomocowy: „Łąki nadziei”, koordynatorzy zebrali zapotrzebowanie na owies oraz organizowali pomoc w ramach wojewódzkich zespołów, dodatkowo udało się w atrakcyjnej cenie kupić nasiona traw.

2 maja decydenci zmieniają rozporządzenie w proponowanym przez nas kształcie i wręczcie nasze obiekty sportowe odżyją.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 2 maja 2020 r.
w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322, 374 i 567) zarządza się, co następuje:

(…)

Rozdział 4
Ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców oraz obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych

§ 8. 1. Ograniczenia, o których mowa w § 7 ust. 1:
1) pkt 1 lit. a–i, polegają na całkowitym zakazie prowadzenia działalności;
2) pkt 1 lit. j, polegają na całkowitym zakazie prowadzenia działalności, z wyłączeniem:
(…)
c) działalności sportowej lub rekreacyjnej prowadzonej w ośrodkach i klubach jeździeckich przeznaczonych do jazdy konnej, w tym łącznie ze szkołą nauki jazdy konnej, przy czym na każdym parkurze lub rozprężalni może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób i 1 trener korzystających z tego parkuru lub rozprężalni, z wyłączeniem ich obsługi; ograniczenia określone w § 7 ust. 3 stosuje się;

Dzięki temu od dziś, czyli 4 maja 2020 roku – możemy prowadzić jazdy konne! Ważne jest jednak zachowanie wszelkich środków ostrożności, ponieważ od tego zależy kolejny etap odmrażania- czyli sport, zawody, półkolonie i obozy. My nie przestajemy działać, bo konie to nasze życie, a jeździectwo to pasja. Teraz szczególnie powinniśmy trwać razem!

Zobacz Dokument:

Pierwszy miesiąc akcji „Ratowania dolnośląskiego Jeździectwa”

✔Wpłynęło 6 wniosków o wsparcie w postaci owsa i wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie.
✔Przyjęliśmy 10 wniosków na dofinansowanie zakupu nasion traw.
✔ Kluby otrzymały od nas rekomendację i pomoc prawną w zakresie bezpieczeństwa w stajniach.
✔Czynnie uczestniczymy w działaniach na rzecz odmrożeniach jazd konnych wraz z Ogólnopolskim Zespołem Wsparcia Branży Jeździeckiej.
✔Opracowujemy dokumentację dotyczącą powrotu do zawodów jeździeckich i obozów.
✔Odpowiadamy na wszelkie zapytania i interpretacje.
✔O wszystkich działaniach informujemy na bieżąco drogą mailową.

Dziękujemy wszystkim za wszelką pomoc i wsparcie naszych działań.

Ratujemy dolnośląskie jeździectwo
Przewiń na górę