Kierunek ZARZĄDZANIE OŚRODKIEM JEŹDZIECKIM, prowadzony na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, to kierunek unikatowy, odpowiadający na zapotrzebowanie rynku pracy, a przede wszystkim systemowi wartości interesariuszy sektora Ośrodków Jeździeckich oraz tworzący przestrzeń dla realizacji zainteresowań studentów funkcjonujących w dynamicznej, globalnej rzeczywistości. Na kierunku tworzona i upowszechniana jest wiedza bazująca na najnowszych badaniach naukowych, pracach naukowo-badawczych i praktyce wykładowców.
Treści przekazywane na tym kierunku pozwalają na poznanie i zrozumienie zasad funkcjonowania podmiotów sektora Ośrodków Jeździeckich w ujęciu systemowym, sektorowym i środowiskowym. Korespondują one z priorytetami w zakresie: nowoczesność, innowacyjność, profesjonalizm, społeczna odpowiedzialność biznesu.
Kierunek wyróżnia się:
– nowoczesnymi metodami dydaktycznymi wyrażonymi autorskim programem studiów i upraktycznieniem zajęć dydaktycznych, z uwzględnieniem postępującej internacjonalizacji gospodarczej, stworzonym przez zintegrowane i doświadczone badawczo eksperckie kadry wykładowców w kooperacji z praktykami (wizyty studyjne, wizyty w Ośrodkach Jeździeckich), z wykorzystaniem technik komputerowych (kontakt e-learningowy, media społecznościowe), budującymi innowacyjną płaszczyznę dyfuzji informacji i wiedzy;
– indywidualizacją ścieżki rozwoju studenta poprzez bezpośrednie wsparcie na każdym etapie budowy profesjonalnych wartości i postaw prospołecznych, tj. pomoc w zainicjowaniu własnej działalności, kontynuowaniu przedsięwzięć, z uwzględnieniem oczekiwań podmiotów środowiska funkcjonowania i społecznej odpowiedzialności biznesu.
– biznesowo zorientowanym programem kształcenia, uwzględniającym potrzeby rynku odbiorcy usług i rynku pracy, w warunkach dynamicznej, międzynarodowej gospodarki, będącym efektem współpracy i konsultacji z Ośrodkami w kraju i za granicą oraz instytucjami około biznesowymi, z nastawieniem na podejmowanie współpartnerstwa i podtrzymywanie relacji. – wysoką jakością i efektywnością procesów dydaktycznych, oraz profesjonalizmem wyrażonymi w ewaluacji oferty dydaktycznej na kierunku, standaryzacją systemu podnoszenia jakości kształcenia, ujednolicaniem procesów dydaktycznych, procedur zaliczania i egzaminacyjnych.
Motywacją do tworzenia programu studiów podyplomowych „Zarządzanie ośrodkiem jeździeckim” było 25-letnie doświadczenie autorki w zakresie organizacji dwóch kierunków studiów „Hodowla koni i jeździectwo” oraz „Naukowe podstawy treningu koni”. Stale unowocześniane programy tych studiów nie zaspokajały potrzeb wynikających z pytania: Jak organizacyjnie i finansowo radzić sobie z utrzymaniem i działalnością ośrodka jeździeckiego?
Zarządzanie ośrodkiem jeździeckim to szeroko pojęta administracja biznesu i przedsiębiorczość.
Kierowanie ośrodkiem nie może być przypadkowe, wymaga solidnej wiedzy z zakresu dobrostanu koni, ale także specyfiki zarządzania firmą usługową oraz charakterystyki rynków docelowych i innych interesariuszy, w zakresie ich oczekiwań i potrzeb, tak aby finansowy efekt był korzystny dla właściciela przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że ośrodek jeździecki jest przedsiębiorstwem i jego funkcjonowanie podlega analogicznym zasadom jak funkcjonowanie innych przedsiębiorstw, ale jest trudniejsze bo związane z ciągłą opieką nad końmi, które mają swoje potrzeby psycho-fizjologiczne.
Klasycznymi funkcjami zarządzania są: analiza, planowanie, organizowanie i wdrażanie, oraz kontrolowanie. Każda z tych funkcji realizowana jest adekwatnie do specyfiki sektora ośrodków jeździeckich. Zarządzający czyli menadżerowie działają na rzecz ośrodka dla osiągania założonych celów ekonomiczno-finansowch i społecznych. Są odpowiedzialni za zarządzanie: administracją, finansami przedsiębiorstwa, personelem, marketingiem i Public Relactions. W niewielkich ośrodkach jeździeckich zadania te skupione są w rękach właściciela przedsiębiorstwa, co wymaga wiedzy, przedsiębiorczości i intuicji menedżerskiej.
Zatem studia podyplomowe „Zarzadzanie ośrodkiem jeździeckim” mają na celu rozwiązanie problemów związanych z organizowaniem ośrodka jeździeckiego, doborem koni o określonej przydatności użytkowej, prowadzeniem administracji i finansów oraz analizą rynku i potrzeb klientów determinujących decyzje zakupowe na rynku koni. Kierunek studiów oferuje wiedzę uwzględniającą integralny charakter zarządzania ośrodkiem jeździeckim, relacyjność i partnerstwo różnych grup interesariuszy, niezbędne umiejętności prowadzenia negocjacji i zawierania transakcji, a w konsekwencji realizacji efektywnych strategii rozwoju ośrodka jeździeckiego.
Program studiów realizowany jest podczas 200 godzin lekcyjnych i odnosi się do zarządzania zarówno ośrodkami jeździeckimi nastawionymi na sport wyczynowy jak i zajmującymi się użytkowaniem rekreacyjnym koni. Zjazdy odbywać się będą w trybie raz w miesiącu (sobota i niedziela), 11 zjazdów, dwa semestry, z przerwą wakacyjną, w trybie wyjazdowym, od października 2020 roku.
Zgłoszenie do pobrania: Druk zgłoszenia KLIK
Po ukończeniu ZARZĄDZANIA OŚRODKIEM JEŹDZIECKIM uzyskujemy: świadectwo studiów podyplomowych, uprawniania rolnicze zgodnie ze szczegółowym wykazem kierunków studiów, zawodów i specjalności oraz tytułów kwalifikacyjnych w zakresie rolnictwa. Zdobywacie również uprawnienia konwojenta zwierząt.
DOFINANSOWANIE 100% KOSZTÓW STUDIÓW PODYPLOMOWYCH: INFORMACJE – KLIK
Jest możliwość uzyskania dofinansowania w DAWG. Baza usług rozwojowych: KLIK
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 13 lipca 2015 r informacja: KLIK
Koszt studiów: 7 000 zł, płatne w dwóch ratach.
Więcej informacji:
Link do strony Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: https://www.upwr.edu.pl/studia/51146/zarzadzanie_osrodkiem_jezdzieckim.html
Link do portalu na FB: https://www.facebook.com/Zarz%C4%85dzanie-O%C5%9Brodkiem-Je%C5%BAdzieckim-Studia-Podyplomowe
Dr hab. Ewa Jodkowska em. prof. nadzw.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt
51-630 Wrocław ul.Chełmońskiego 38c
tel. 601 696 727