Mistrzostwa Polski Młodych Koni w Morawie

Historia rozgrywania Mistrzostw Polski Młodych Koni sięga początku lat 90-tych, kiedy obowiązującą nazwą były jeszcze Czempionaty Młodych Koni. MPMK są jedną z najważniejszych prób hodowlano-selekcyjnych dla koni w Polsce, dzięki której, obok prób dzielności, wyników sportowych i wyścigów konnych, konie mogą uzyskać wpis do Księgi Stadnej. Są najbardziej wiarygodną metodą oceny wartości hodowlanej reproduktorów, sporządzaną na podstawie wyników sportowych potomstwa. Obecnie jest to coroczny przegląd najlepszych koni 4‑, 5- i 6‑letnich, hodowli polskiej (klacze, ogiery i wałachy) oraz zagranicznej (klacze i ogiery), organizowany wspólnie przez Polski Związek Hodowców Koni oraz Polski Związek Jeździecki, przy współudziale Agencji Nieruchomości Rolnych. MPMK obejmują współzawodnictwo w 5 dyscyplinach jeździeckich, a są to: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, WKKW, powożenie zaprzęgami jednokonnymi oraz „najmłodsze” sportowe (dawniej długodystansowe) rajdy konne. W dyscyplinie skoków MPMK obejmują dodatkowo rocznik koni 7‑letnich.

Po raz drugi z rzędu w Morawie koło Strzegomia rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Zawodnicy i konie rywalizowali obok siebie w trzech olimpijskich dyscyplinach: ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i WKKW. Mistrzostwa Polski Młodych Koni to najważniejsza impreza sportowo-hodowlana w roku, zrzeszająca zawodników, właścicieli, trenerów i hodowców. To okazja do wyłonienia najlepszych i najbardziej obiecujących młodych wierzchowców, które dopiero zaczynają swoją sportową karierę. Łącznie przez strzegomski hipodrom przegalopowało 181 koni w wieku od 4 do 9 lat.
W konkurencji ujeżdżenia najlepsze konie cztero-letnie prezentowane przez dolnośląską zawodniczkę Karolinę Mazurek SLKS Książ to wyhodowana przez SK Pępowo klacz Bursztynowa Dama oraz ogier Biały Kruk hod. Paweł Mazurek. Zajęły one odpowiednio drugie i trzecie miejsce zdobywając medale mistrzostw w tej kategorii. W kategorii pięciolatków hodowli krajowej wałach Monsoon P prezentowany przez Martynę Bańską Karkonoski KJ, hodowli Bogdana Parkitnego, stanowiący własności zawodniczki, uzyskał czwartą lokatę. Zwycięstwo wśród koni pięcioletnich z zagranicznymi paszportami odniosła oldenburska klacz Estelle (OLD, Grey Flanell x San Amour I, wł. CPM sp. z o.o.) prezentowana przez Katarzynę Łukasik z KJ Pegaz Chwałowice.
Wyniki MPMK A: KLIK
W  rywalizacji MPMK w konkurencji WKKW czwarte miejsce zdobyła czteroletnia klacz Bolonia wyhodowana przez Romana Drabińskiego, będąca własnością Eweliny Wielgosik, dosiadana przez Mariusza Kleiniuka z LKJ Hipologia Strzegom. Tez sam zawodnik poprowadził wałacha Brodway (Lenon L x Babilonia, hod. Roman Drabiński, wł. Celina Bodziony) po brązowy medal mistrzostw w kategorii koni 6-cio letnich.
Wyniki MPMK WKKW: KLIK
Wyniki MPMK skoki: KLIK
Fot. Katarzyna Broda